جدیدترین مطالب طنز ، علمی ، هنری ، مد و زیبایی

گیاه شفلرا

گیاه شفلرا

گیاه شفلرا

نام فارسی : شفلرا (درخت چتر)
نام علمی : Schefflera actinophylla
نام انگلیسی : Octopus tree – Australian ivy palm
خانواده : Aralia ceae

گیاه شفلرا

شفلرا گیاهی است بسیار زیبا از استرالیا و جزء خانواده «آرالیاسه» دارای برگهای سبز رنگ روشن و براق دمبرگهای بلند و در بخش انتهایی برگهای پنجه‌ ای شكل و در چند سال اول سه تا پنج برگچه و سپس تعداد آنها به هشت عدد می‌رسد، ارتفاع آن در هوای آزاد با شرایط نزدیك به سرزمین اصلی به دو تا سه متر می‌رسد. شفلرا گیاهی است مقاوم به شرائط نامساعد محیطی بهمین جهت در راهروها و كریدورهای ادارات نیز قابل استفاده میباشد.
یكی از نكات مهم نگهداری از این گیاه این است كه بعد از خرید تا 3 روز كل گیاه را غبار پاشی نموده و با نایلون نازك و روشن بپوشانید و بعد از 3 روز نایلون را برداشته و هر روز تا مدت 3 ماه گیاهتان را غبار پاشی نمایید با این روش گیاهتان به راحتی شوك جابجایی از گلخانه به منزل را تحمل نموده و رو به رشد خواهد بود.

نیازهای محیطی:
دما : متوسط۱۳ درجه سانتیگراد
نور : متوسط تا کم
آبیاری : متوسط
آفات و بیماریها: حشرات سپر دار ،تریپس و شپشکهای آرد آلود تحت شرایط گلخانه ممکن است مشکل ساز باشند.
آبیاری:گرچه شفلرا خشکی را تحمل می‌کند اما بهتر است خاک مرطوب (اما نه خیس و غرقابی )نگهداشته شود بنابراین در تابستان هفته‌ای ۳-۲ بار و در زمستان هفته‌ای یک بار گلدان شفلرا را آب دهید. در صورت کمبود آب و تشنگی شدید گیاه برگهای آن حالتی آویخته به خود می‌گیرد که در چنین شرایطی بهتر است گیاه را به مدت ۱۵ دقیقه در تشت پر از آب قرار دهید . همچنین در صورت آبیاری بیش از اندازه گیاه، برگهای آن زرد می شوند می‌ریزند. بنابراین بهتر است تا بین هر دو آبیاری سطح خاک تا حدودی خشک شود و سپس به گیاه آب داد. همچنین بخصوص در فصول گرم سال، برای عملکرد بهتر گیاه هفته‌ای یک مرتبه گیاه را غبارپاشی کنید.

دما:در روزهای تابستان ۲۷ درجه سانتیگراد را تحمل می کند و با افزایش دما بهتر است گلدان در مکانی قرار گیرد که هوا تا حدودی جریان داشته باشد. در مکانهای گرم ساقه‌ها بیش از اندازه بلند و در نهایت کج می‌شوند. چنین گیاهی را باید به مکانی سردتر منتقل کرد. در زمستان نیز بهتر است دمای محیط نگهداری گلدان به زیر ۱۸ درجه سانتیگراد نزول نکند.
نور: شفلرا به نور غیر مستقیم نیاز دارد و درجات متفاوتی از نور را تحمل می‌کند و به سایه نسبتا مقاوم است. در نمونه‌هایی از این گیاه که برگها ابلق هستند، در صورت کمبود نور برگها رنگ خود را از دست می‌دهند که در چنین شرایطی می بایست گیاه را به مکانهای پر نورتر منتقل نمود. همچنین نور کم موجب زرد شدن برگها بخصوص برگهای موجود در قسمت پایین گیاه می‌شود.
خاک:بهترین خاک برای این گیاه خاک با بافتی متوسط به همراه پیت موس است. مثلا میتوان از خاک معمولی + خاک برگ+ پیت موس برای این گیاه استفاده کرد. گلدان گیاهان جوان که سریعتر رشد می‌کنند را سالی دو بار عوض کنید و هنگامی که به دلیل بزرگ شدن گیاه تعوض خاک گلدان امکان پذیر نیست می‌توانید خاک سطح رویین گیاه را با خاک و کمپوست تازه عوض کنید. در صورت کمبود مواد غذایی برگها زرد و رنگ پریده می شوند که برای جلوگیری از این مسئله می‌توان از کودهای محلول مخصوص گیاهان زینتی استفاه کرد البته بهتر است که نصف میزان توصیه شده کورد را بکار برد.

تکثیر: این گیاه را می‌توان با ریشه دار نمودن قلمه‌ها تکثیر کرد. طول قلمه‌ها در حدود ۱۵ سانتیمتر و از ساقه‌های گیاه تهیه می‌شوند. برگهای قلمه‌ را بجز آخرین برگ جدا کنید. قلمه‌ را در بستر ریشه‌زایی که بافتی سبک دارد همانند مخلوط پرلایت و پیت موس به نسبت مساوی قرار دهید و محیط اطراف آنرا با دست محکم کنید تا به خوبی در بستر کاشت مستقر شود. به منظور حفظ رطوبت اطراف ریشه‌ها می‌توانید بر روی گلدان محتوی قلمه‌ها پلاسیتکی شفاف بکشید و آن را در محیطی روشن، با دمای ۲۳-۲۱ درجه سانتیگراد و بدور از نور مستقیم خورشید نگهدارید. ریشه‌‌زایی در حدود ۳۰ روز طول می‌کشد. این گیاه از طریق خوابانیدن ساقه‌ها نیز تکثیر می‌شود. شاخه‌ها را می‌توان خم کرد و قسمتی از انان را در خاک کاشت به نحودی که خاک به ارتفاع ۸-۶ سانتیمتر بر روی آنان قرار گیرد. برای جلوگیری از جابجایی ساقه‌ها می‌توان قطعه‌ای سنگ بر روی منطقه‌ای که ساقه‌ها به زیر خاک رفته‌اند گذاشت.همواره خاک را باید مرطوب نگهداشت. در ناحیه تماس شاخه‌ با بستر خاک ریشه حدود ۸-۶ هتفه بعد از عمل خوابانیدن ریشه ها شکل می‌گیرند که در این زمان می‌توان گیاه جدید را از گیاه مادری جدا کرد و به طور مستقل آن را در گلدانی جداگانه کاشت.
——————————————

نیازها:
نور
به نور زیاد اما غیر مستقیم احتیاج دارد. به سایه نسبتاً مقاوم است ولی هر از چند گاهی به محیط پر نور تر منتقل گردد.
دما
در تابستان حداكثر درجه حرارت 28 و در زمستان حداقل آن 18 درجه سانتیگراد را می پسندد.
آبیاری
خاك را همیشه مرطوب نگهدارید، در تابستان هفته‌ای 3-2 بار و در زمستان هفته‌ای یكبار ابیاری كافی است.
رطوبت
این گیاه به رطوبت زیاد نیاز دارد و قسمتی از آب مورد مصرف را از برگها جذب میكند بنابراین در تمام طول سال هفته‌ای سه تا چهار بار غبار پاشی كنید، چنانچه هوا خشك باشد افزودن آب به زیر گلدانی پوكه دار رطوبت پایدار ایجاد می‌نماید.
تغذیه
گلدان را با كودهای مایع یا جامد محلول در آب مخصوص گیاهان زینتی طبق دستور و نصف میزان توصیه شده روی بسته بندی هر دو هفته یكبار تغذیه نمایید.
خاك مناسب
بهترین محیط رشد خاك لیمونی با پیت است ولی از خاكهایی كه در بازار تحت عنوان خاك گیاهان آپارتمانی ارائه میشود نیز میتوانید استفاده كنید.
تعویض گلدان
گیاه جوان در حال رشد هر سال احتیاج به تعویض گلدان دارد، با افزایش سن گیاه هر سال و یا هر دو سال یكبار، در صورت عدم امكان تعویض گلدان خاكهای سطحی را با خاك نو و غنی عوض نمایید، در صورتیكه ارتفاع گیاه بیش از حد معمول است احتیاج به قیم دارد.

نحوه تكثیر
بر عكس اكثر گیاهان زینتی كه با حذف جوانه‌های انتهایی شاخه‌های جانبی شروع به رشد مینماید در این گیاه فقط یك شاخه اصلی وجود دارد بنابراین در هنگام قلمه گرفتن به شكل و فرم گیاهتان توجه فرمایید. این گیاه معمولاً در خانه پس از مدتی به شکل تنک و پراکنده در می آید که این، بهترین زمان برای تکثیر آن است. از اواسط تا اواخر بهار، با استفاده از قیچی باغبانی و یا سرشاخه زنی، گیاه را هرس و قلمه های ساقه ای و یا انتهایی را به طول 6 تا 10 سانت جدا کنید، برگ های اضافی و زائد قسمت پائین قلمه ها را که ممکن است در زیر ماسه فرو روند جداکرده و انتهای قلمه ها را در پودر هورمون ریشه زایی فرو ببرید. سپس در گلدانی متوسط حاوی ماسه قرار دهید. قلمه ها را با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید و در دمای 22 درجه، دور از تابش مستقیم آفتاب نگاه دارید، تا زمانیکه در بالای قلمه انتهایی ساقه یا زاویه بین برگ و ساقه در قلمه ساقه ای رویش جدید ظاهر شود.
پس از ریشه دهی کیسه پلاستیکی را بردارید و گیاه را با کود مایع تغذیه کنید. زمانیکه شکل گیاه خوب و کامل شد آن را به آرامی از گلدان درآورده و در گلدانی بزرگتر حاوی خاك بکارید.
تمیز نمودن برگها
غبار پاشی جهت تامین رطوبت برای تمیز نگه داشتن برگها كافی است، از مواد براق كننده شیمیایی استفاده نكنید ولی در صورت تمایل حداكثر هر 3 تا 6 ماه یكبار توصیه می‌گردد ولی بیش از آن به گیاه آسیب وارد مینماید. ضمنا توجه فرمایید آبی كه جهت غبار پاشی استفاده مینمایید 24 ساعت مانده و بدون املاح نمك و آهك باشد تا برگهای گیاهتان مات نشود.

شكل ظاهري برگ وگل: هميشه سبز، رشد آهسته ،تك ساقه اي وبرگهاي مركب،پنجه اي كه از پنج برگچه مستطيلي تا تخم مرغي به رنگ سبز براق تشكيل شده كه از كه از يك نقطه خارج مي شوند و گاهي به صورت چماقي توليد ميشود ولي در برگچه هاي جوان تعداد برگچه ها 3 تا 7عدد مي باشد .(دو نوع سبز و ابلق طاس در محلات توليد مي شود)
شفلرا با نام علمی Schefflera arboricola متعلق به زیر خانواده Aralioideae خانواده Araliaceae راسته Apiales و بومی استرالیا است. شفلرا در موطن خود به شکل درختچه‌ای همیشه سبز است که به ارتفاع ۶-۳ متر می‌رسد. برگها از ۹-۷ برگچه تشکیل شده است که ۲۰-۹ سانتیمتر طول و ۱۰-۴ سانتیمتر عرض دارند. این گیاه به دلیل تحمل شرایط بد نگهداری از جمله گیاهان محبوب گلدانی و آپارتمانی محسوب می‌شود. برخی از انواع آن برگهای ابلق دارند و برخی از انواع کوتاه قامت هستند. همچنین از این گیاه در هنر “بونسای” می‌توان استفاده و آنرا به صورت گیاهی مینیاتوری پرورش داد.

468 ad

یک نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *