جدیدترین مطالب طنز ، علمی ، هنری ، مد و زیبایی

دلزدگی زناشویی

دلزدگی زناشویی

دلزدگی زناشویی چیست؟

دلزدگی زناشویی به علت مجموعه‌ای از توقعات غیر واقع گرایانه و فراز و نشیب‌های زندگی بروز می‌کند.
دلزدگی از عشق، یک روند تدریجی است. در واقع، صمیمیت و عشق به تدریج رنگ می‌بازند و به همراه آن، احساس خستگی عمومی عارض می‌شود. در شدیدترین نوع آن، دلزدگی برابر است با فروپاشی رابطه.

💕 علایم دلزدگی زناشویی:

❶نشانه‌های جسمی:
نوعی احساس دلزدگی و کسالت، سر دردهای مزمن، بی‌اشتهایی یا پرخوری،…
❷ نشانه‌های عاطفی:
دل‌زده‌ها قبل از هر چیز احساس آزردگی می‌کنند. آنها حس می‌کنند در زندگی مشترک اذیت می‌شوند. تمایلی به حل مشکل نشان نمی‌دهند و امیدی هم ندارند مشکلاتشان حل شود. حس می‌کنند کسی را ندارند که از آنها حمایت عاطفی کند.
❸نشانه‌های روانی:
دل‌زده‌ها خودشان را باور ندارند، حس می‌کنند شکست خورده‌اند و خودشان را دوست ندارند. آنها دیگر نه همسرشان را قبول دارند و نه می‌توانند او را دوست داشته باشند.

💟چرا دلزدگی زناشویی پیش می‌آید؟

❶ توقعات غیرمنطقی و غیرواقع بینانه؛
گاهی توقعات ما آنقدر بالا و غیر واقع بینانه است که ازدواج با هر فرد دیگری هم نمی‌تواند آن توقع‌ها را برآورده کند. مثلاً زنی که توقع دارد شوهرش که از صفر زندگی را با او شروع کرده باید یک ساله هم خانه و هم ماشین بخرد، معلوم است با دیدن واقعیت دلزده می‌شود.
❷ گذشتن از فاز هیجانی اول ازدواج؛
وقتی زن و شوهر از فاز هیجانی و عاطفی اول پس از ازدواج بیرون می‌آیند، هر حادثه کوچکی را بهانه می‌کنند تا به همسرشان یک برچسب منفی بزنند. در این مواقع سکوت مردها نشانه بی‌احساسی شان تلقی می‌شود و یک بار محبت نکردن زن‌ها، نشانه‌ی نامهربانی شان!
❸ نگفتن احساسات به یکدیگر؛
اگر همسران، نیازهای خود را مطرح نکنند یا در رابطه با همدیگر پی به نیازهای یکدیگر نبرند و به راه حل مثبتی برای برآورده کردن نیازهایشان نرسند، خطر دلزدگی دوچندان می‌شود.

💟 درمان دلزدگی زناشویی چیست؟

❶ توقع‌هایتان را منطقی و منصفانه کنید
روانشناسان می‌گویند توقع‌های غیرمنطقی، بیشترین ارتباط را با دلزدگی زناشویی دارد.
اینکه ما باور داشته باشیم توافق نداشتن، باعث تخریب رابطه است اولین باور غیر منطقی است.
باید یاد بگیریم اختلاف نظر طبیعی است و نباید آن را منفی تفسیر کنیم. اینکه باور داشته باشیم رفتارهای همسرمان تغییر نمی‌کند هم غیرمنطقی و غیرمنصفانه است.
البته اینکه فکر کنید می‌توانید از همسر امروزتان، انسان دیگری خلق کنید هم کاملاً اشتباه است. اینکه توقع داشته باشیم همسرمان ذهن ما را بخواند هم غیرمنطقی است. باید خودمان نیازهای‌مان را به زبان بیاوریم و توقع نداشته باشیم همسرمان ذهنمان را بخواند.
❷ خودتان، رابطه را تازه نگه دارید؛
در روزهای اول پس از ازدواج، همه چیز تازه و هیجان برانگیز است اما وقتی که همه چیز تکراری شد، زن و شوهر کم کم از هم دل‌زده می‌شوند.
در این مواقع گذاشتن انرژی برای رابطه می‌تواند آن را همچنان هیجان برانگیز نگه دارد. سعی کنید همسرتان را غافلگیر کنید، هر چند وقت برنامه دو نفره هیجان برانگیزی برای هم بگذارید.
به هم ابراز احساسات کنید. اگر مشکلی هم پیش آمد با هم مطرح کنید یا با مشورت گرفتن از یک مشاور خانواده آن را حل کنید.

468 ad

یک نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *