جدیدترین مطالب طنز ، علمی ، هنری ، مد و زیبایی

امپیشن

امپیشن

امپیشن

نام علمی : IMPATIENS
نام رایج : امپیشن یا گل حنا
طبقه بندی : گیاهان یکساله
زیستگاه : هند،جنوب غرب آسیا
مشخصات کلی و مطالب جالب :
امپیشن در زبان ترکی به اسم < سولماز > میباشد که به معنی چیزی ایت که تمام نمیشود!
جالبه بدونید اگر شرایط نگهداری مناسب باشد گلهای بسیار زیبای امپیشن تمامی ندارد.
بنظر من جالب ترین چیزی که در این گیاه مطرح است،غده ای بودن آن است !
امپیشن به اسم گل حنا در ایران شناخته میشود.انواع بسیار زیادی از این گیاه در ایران بصورت خود رو رشد میکنند.البته باید توجه داشت امپیشن های جدید بسیار زیباتر از گل حنای خود رو در ایران میباشد.
برگهای کشیده و به رنگ سبز تیره این گیاه جلوه بسیار زیبایی به گیاه داده است.اصولا برگهای امپیشن در هم میروند و گیاه دارای تراکم بیشتر در قسمت زیر گلها دارد.
ساقه این گیاه گوشتی و آبدار میباشد که همانند تمامی گیاهانی که تنه ای گوشتی دارند نسبت به آبیاری زیاد حساس است و خطر پوسیدگی ساقه همیشه این گیاه را تهدید میکند.
زیباترین قسمت امپیشن ها،گلهای بزرگ و زیبای آن میباشد.امروزه امپیشن ها در انواع رنگهای متنوع و بسیار زیبا عرضه میشوند.گلهای این گیاه تقریبا گرد بوده و از قسمت وسطی گل جدایی کوچکی دارند.
جالبه بدونید عمر گلها تقریبا متوسط هست و تا 2 هفته دوام میارند.
بهترین بستر برای کاشت و پرورش این گیاه بستر پیت ماس میباشد.

آبیاری :
همانطور که در قسمت بالا گفته شد،این گیاه نیازمند آبیاری دقیق و منظم است.آبیاری باید در صورتی انجام شود که تقریبا خاک رو به خشک شدن است.البته باید گفت این گیاه خاکی مرطوب را میخواهد ولی باید توجه داشت نباید خاک گیاه خیس آب شود.غبار پاشی برای پایین آوردن دما عالی است.امپیشن را روزانه غبار پاشی کنید.
دما و نور :
بهترین دما برای پرورش امپیشن ها 15 تا 20 درجه سانتی گراد میباشد.جالبه بدونید تقریبا نزدیک به همه ی امپیشن های خریداری شده نهایتا تا 6 ماه بعد از خرید از بین میروند که یکی از علت های اصلی بالا بودن دمای محیط میباشد.
این گیاه نیازمند محیطی خنک است تا بتواند گلهای بزرگ و زیادی تولید کند.
تکثیر :
تنها روش تکثیر امپیشن از طریق کاشت بذردر دی ماه میباشد.(در گلخانه ها).
بذر های گل حنا تقریبا قهوه ای روشن هستند و در هر کپسول بذر حدود 10 تا از بذر های گل حنا وجود دارد.
کود دهی :
اصولا کود دهی این گیاه در فصلی انجام میشود که گیاه رشد کمتری دارد.بهترین زمان برای کود دهی از آذر ماه تا اوایل اسفند میباشد.گیاه را با کود کامل 18-18-18 آبیاری کنید.این کار بهتر است هر دو هفته یکبار انجام شود تا نتیجه بهتری دربر داشته باشد.

468 ad

یک نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *