جدیدترین مطالب طنز ، علمی ، هنری ، مد و زیبایی

استروژن چیست

استروژن چیست

استروژن

یک گروه از هورمون های شیمیایی بدن هورمون های استروژنی نام دارند. گرچه به نام هورمون زنانه شناخته شده اند، اما در مردان نیز به مقدار اندکی موجود است که نقش آن به درستی مشخص نشده است.

🤔استروژن چیست❓
استروژن نام گروهی از هورمون های جنسی زنانه است که در سیکل طبیعی تخمدان در مرحله فولیکولی از تخمک آزاد می شود. در دوران بارداری مقدار زیادی از استروژن ها ترشح می شود. در زنان، هورمون استروژن از تخمدان ها، غدد فوق کلیه و بافت چربی تولید می شود. مهم ترین منشا استروژن فولیکول رشد یافته تخمدان است، زیرا بلافاصله در قبل و در طی تخمک گذاری با مقادیر بالا در خون یافت می شود. برخی از مواد اولیه استروژن در بافت چربی تبدیل به هورمون استروژن می شود، بنابراین در زنان ورزشکار یا زنانی که کاهش وزن شدید داشته اند اغلب استروژن پایین است و قطع قاعدگی دیده می شود.
🤔استروژن چگونه در بدن عمل می کند❓
هورمون استروژن پس از تولید در بافت های مختلف، به جریان خون وارد می شود و به بافت هایی اتصال می یابد که حاوی گیرنده های استروژن هستند. این بافت ها عبارتند از:
🔹رحم
🔹پستان ها
🔹استخوان
🔹مغز
🔹کبد
🔹قلب
مهم ترین عمل استروژن حفظ جداره رحم و مهبل و محرک اولیه برای رشد پستان ها است. استروژن در حفظ توده استخوانی بدن و جلوگیری از انسداد عروق قلبی نیز موثر است. اگر بدن در معرض استروژن فراوان قرار بگیرد خطر ایجاد سرطان پستان و رحم افزایش می یابد

468 ad

یک نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *